یک چشم پزشک نسبت به خطرات استفاده طولانی مدت و عدم رعایت نکات بهداشتی در خصوص لنز‌های زیبایی هشدار داد.
کد خبر: ۱۰۰۴۲۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹ 26 October 2021

دکتر جلیل امیدیان با اشاره به ترویج استفاده از لنز‌های زیبایی، گفت: این لنز‌ها در صورتی که نکات بهداشتی مربوط به آن‌ها رعایت نشود، می‌توانند برای چشم بسیار آسیب رسان باشند.

وی افزود: در وهله اول توصیه بر این است که این نوع لنز‌ها حتما توسط پزشک برای افراد تجویز شود، چرا که استفاده از آن برای هرکسی توصیه نمی‌شود.

امیدیان خاطرنشان کرد: افرادی که دچار خشکی چشم، اختلال عفونت در چشم و اختلال در پلک و مجاری اشک هستند نباید از این لنز‌ها استفاده کنند.

وی افزود: لنز‌های زیبایی نرم هستند، بطوری که به راحتی داخل چشم قرار می‌گیرند و تمام افراد به راحتی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، اما این نرم بودن لنز‌های زیبایی به دلیل وجود آب است و به همین دلیل این نوع لنز‌ها به شدت مستعد آلودگی هستند.

امیدیان گفت: لنز‌های زیبایی هم می‌توانند از طریق چشم بیمار در صورت وجود عفونت و ... و هم از طریق محیطی که لنز در آن قرار داده شده دچار آلودگی شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به خطرات جبران ناپذیر آلودگی لنز‌های زیبایی، گفت: چنانچه این نوع لنز‌ها به هردلیل دچار آلودگی شوند می‌توانند صدمات جبرانی ناپذیری به سطح قرنیه چشم وارد کنند، از جمله اینکه با ایجاد عفونت در قرنیه می‌توانند موجب اختلال دائمی دید افراد شوند.

وی افزود: جهت پیشگیری از آلودگی لنز بسیار مهم است که لنز‌ها قبل و بعد از قرار گرفتن در چشم، درون مایع ضدعفونی کننده مخصوص لنز قرار گیرند. این مایع ضدعفونی کننده می‌تواند برای چشم آسیب رسان باشد، بنابراین توصیه می‌شود افراد قبل از استفاده از لنز، حتما آن را با انواع سرم که در بازار موجود است شست و شو دهند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: همچنین قبل از قرار دادن لنز در چشم افراد باید دست‌ها را با آب و صابون تمیز شسته و سپس اقدام به برداشتن لنز و قرار دادن آن در چشم نمایند.

امیدیان با بیان اینکه لنز‌های زیبایی عمر مفیدی دارند، گفت: بسیار مهم است که افراد به عمر مفید لنز‌ها توجه داشته باشند و اگر لنزی یکبار مصرف است حتما یکبار استفاده شده و پس از آن دور انداخته شود.

این چشم پزشک استفاده طولانی مدت از لنز‌های زیبایی را بسیار خطرناک دانست و افزود: این امر موجب اختلال در اکسیژن رسانی به سطح قرنیه می‌شود و می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به قرنیه وارد کند.

وی افزود: استفاده از لنز به مدت دو تا سه ساعت بیشتر توصیه نمی‌شود، چرا که طولانی شدن آن ممکن است قرنیه را دچار کمبود اکسیژن کرده و عفونت‌های شدیدی در آن ایجاد کند.

امیدیان گفت: این موضوع مانند این است که کسی بخواهد ۲۴ ساعت زیر پتو بماند و در این صورت قطعا در دو سه ساعت اول شاید مشکلی ایجاد نشود، اما به مرور احساس خفگی و کمبود اکسیژن به او دست می‌دهد و قرنیه هم به همین شکل است و نیاز به اکسیژن دارد و قرار دادن لنز طولانی مدت روی آن آسیب رسان است.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار