طرح خرید دام مازاد روستاییان و عشایر که قرار بود از دامداران حمایت کند اکنون به دلیل قیمت پایین مورد استقبال قرار نگرفته است.
کد خبر: ۱۰۲۴۳۵۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱ 24 January 2022

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، خرید دام طرحی بود که شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای حمایت از دامداران اجرا کرد، اما دامداران با وجود مشکلات فراوان از این طرح استقبال خاصی نکردند.

دامداران نسبت به قیمت بالای نهاده‌های دامی و دارو و پایین بودن قیمت دام گلایه دارند و معتقدند با این طرح دامدار متضرر می‌شود و در عوض سود بیشتری عاید قصابان می‌شود.

دامداران می‌گویند قیمتی که بابت خرید این دام‌ها پرداخت می‌شود بسیار کم است و برای خرید نهاده هم کافی نیست و از طرفی ارزش کل دام به صورت پول نقد پرداخت نمی‌شود بلکه بخشی به صورت خوراک تحویل دامدار می‌شود.

اما اکنون کشتار دام مولد راهی است که دامداران برای فرار از بدهی در پیش گرفته‌اند و چنانچه طرح خرید دام مازاد اصلاح نشود ممکن است به طرحی بیهوده و غیرقابل کاربرد تبدیل شود.

قربانی سرپرست پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه اظهار داشت: در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰ با خشکسالی موجه بودیم و میزان بارندگی‌ها به یک سوم میانگین بلندمدت کاهش داشت و این موضوع گریبانگیر کشور بود.

وی عنوان کرد: در همین راستا شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی در ستاد وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌هایی را برای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی، عشایری و صنعتی پیش‌بینی کرد که خرید دام عشایر یکی از این برنامه‌ها بود و در این طرح از ۱۱ مهر ماه به بعد ۶۴۴ رأس دام به قیمت مصوب خریداری شد.

قربانی با بیان اینکه برای حمایت از دامداران چند طرح پیش‌بینی شده بود گفت: یکی از این طرح‌ها خرید دام مازاد عشایر بود که ابتدا به صورت ترکیبی اجرا شد، اما مشکلات خاص خود را داشت که به صورت خرید دام مازاد عشایر اصلاح شد.

وی افزود: برای حمایت از دام مولد عشایر بیش از ۱۰ هزار تن جو برای توزیع در نظر گرفته شده که تاکنون حدود ۴۰۰۰ تن در استان جذب شده است.

قربانی با اشاره به اینکه یکی دیگر از طرح‌ها در جهت حمایت و کمک به نقدینگی روستاییان و عشایرصادرات دام سبک و بره نر پرواری بود عنوان کرد: نوسان قیمت دام در بازار سبب شده مردم از طرح خرید دام مازاد چندان استقبال نکنند.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار