مدیرکل دفتر راهبری اجرایی آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشوردر بازدید از روستای زردویی در شهرستان پاوه در خصوص اجرای طرحهای تولیدی این روستا اظهار داشت: یکی از پروژه هایی که در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، از زیر برنامه عدالت بنیان کردن اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است توانمند سازی و آموزش های مهارتی کسب و کار و بازار محور است.
کد خبر: ۳۵۸۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳ 11 January 2017
به گزارش تابناک و به نقل از روابط عمومی اداره فنی و حرفه ای،حسن عزیزی گفت: معجزه آموزشهای مهارتی را می توانیم به عنوان یک نمونه عینی و قابل استناد در روستای زردویی ببینیم که خیلی از کسب و کارها توسط خود مردم روستا شکل گرفته است .

 وی گفت: این پروژه دارای چند خصوصیت است که اولا این طرحها بر اساس نیاز سنجی صورت گرفته و سندی که نیازهای آموزشی هر دهستان با همکاری شرکای اجتماعی خود همچون بسیج سازندگی، بخشداران و فرمانداران را با توجه به آمایش سرزمین، برای هر دهستان احصا و امضا شده است.

 مدیرکل دفتر راهبری اجرایی آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور افزود : خصوصیت دیگر این آموزشها، استعداد یابی مهارتی است که ما به صورت پایلوت در دو استان آذربایجان شرقی و گلستان نحوه استعدادهای برتر مهارتی با استفاده از آخرین روشهای علمی از بین کارآموزان که در پروژه آموزشی اقتصاد مقاومتی شرکت کرده اند را شناسایی کرده تا طرحهایی را آماده و ارائه دهند و ما نیز این طرحها را پیگیری و  بتوانیم از تسهیلات صندوق هم استفاده کنیم.

 وی با اشاره به هدف از بازدید از شهرستان پاوه و روستای زردویی و با بیان اینکه ما قبلا کلمه روستای زردویی را شنیده بودیم و از طریق رسانه ها کم و بیش با این روستا آشنایی داشتیم گفت: در دومین نمایشگاه توانمندی بین المللی کارگاههای آموزشی در تهران از غرفه های مهارتهای روستایی زردویی بازدید صورت گرفت که توجهات بسیاری را به خود جلب کرد .

 وی ادامه داد: معجزه آموزشهای مهارتی را می توانیم به عنوان یک نمونه عینی و قابل استناد در روستای زردویی ببینیم .

 عزیزی با بیان اینکه کسب و کارهایی که از نظر کیفیت در نهایت اعلی بود و با کمترین هزینه بیشترین بهره را برده بودند گفت: با توجه به کوهستانی بودن مسیر روستا و دور بودن از مرکز شهرستان اما از نزدیک شاهدیم که دراین روستا درآمد پایداری ایجاد شده و از هر نظر قابل بهره و الگو برداری است .

 وی تصریح کرد: خصوصیت ویژه این روستا این است که به بازار وصل شده اند و جوانان آن، کانون توسعه با محور توسعه و اشتغال در روستای زردویی را شکل داده و این امید را بوجود آورده اند که هر روستا می تواند کانونی از زندگی اجتماعی توام با مهارت و اشتغال مولد و با توجه به وضعیت منطقه شکل دهد و ان شالله با این کار زمینه ای فراهم شود که مهاجرت معکوس شکل بگیرد.

 مدیرکل دفتر راهبری اجرایی آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در خصوص تأمين اعتبار اين پروژه بيان داشت:قسمتي از اين اعتبار توسط سازمان و با اولویت طرحهای اقتصاد مقاومتی و مابقي آن براساس نیاز سنجی آن با مشاركت ساير دستگاهها و نهادهاي همكار تأمين مي شود.

 وی اظهار کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای اولین سازمانی بود که در راستای اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کرد و در این راستا در طول شش ماهه دوم سال گذشته 100 هزار نفر ساعت آموزش را که معادل آموزش در شهرستان بوده است در روستای زردویی انجام داده که این آمار برای روستا در کشور بی نظیر است و برای اولین بار بود که در مدرسه روستا نیز ده کارگاه را به صورت همزمان راه اندازی کردیم.

 حسن عزیزی افزود: 426 نقر دوره در قالب حدود 100 هزار نفر ساعت، مهارتهای آموزشی در این روستا ارائه شده است که تجربه خوبی برای سازمان در بحث روستایی بوده است.

 عزیزی عنوان کرد: کارآموزان این روستا، اکنون در برخی از نمایشگاههای بین المللی می درخشند که ناشی از تاثیرات مثبت ارائه کلاسهای آموزشی –مهارتی و همت خود جوانان روستا بوده است.

 مدیرکل دفتر راهبری اجرایی آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور گفت: اکنون این کلاسهای آموزشی برای بیش از 50 روستای دیگر اجرا می شود که نمونه بارز آن در 18 روستای شهرستان سنقر است که آموزش فرش بافی راه اندازی شده است و در این زمینه سازمان کمیته امداد، صندوق کارافرینی امید و فرمانداران شهرستان ها به عنوان روسای شورای مهارت شهرستان کمک کرده اند .

 عزیزی در پایان با بیان اینکه اکنون متولی امر در اقتصاد مقاومتی ستاد هستند گفت: استان کرمانشاه 900 هزار نفر ساعت تعهد آموزشی داشته که نزدیک به 600 هزار نفر ساعت از آن اعتبارات خود سازمان در قالب مهارتهای آموزش بوده است و حدود 400 هزار نفر نیز ارگان ها، در تامین اعتبارات ما را کمک می کنند و اکنون در استان کرمانشاه سازمان فنی و حرفه ای در سهم تعهدات سازمان که قرار بود انجام داده شود، به طور کامل و 100 درصد تحقق انجام گرفته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار