معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: طرح کارورزی مشوق بسیار خوبی برای ترغیب جوانان کرمانشاهی به کارآموزی است و همچنین بستر جذب آن ها در واحدهای تولیدی و صنعتی را فراهم کرده است.
کد خبر: ۴۶۱۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹ 17 July 2017
به گزارش خبرگزاری تابناک به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه؛ مهندس رضا رحیمی در پنجمین نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه اظهار داشت: بسته اشتغال فراگیر برنامه جامعی است که دولت تدبیر و امید بر اساس سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب تدوین کرده است و توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به استان ها اعلام شده است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه اظهار داشت: این برنامه شامل موارد مختلفی بود که با حضور مدیران دستگاه ها و سازمان های مختلف مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار گرفت و پیشنهادات و راهکارهای ارایه شده مورد ارزیابی واقع شد.

وی عنوان کرد: سهمیه ای که به استان کرمانشاه از اعتبارات این طرح تخصیص یافته حدود چهار و نیم تا پنج درصد از کل اعتبارات و تسهیلات است که رقم بسیار مناسبی می باشد. کرمانشاه تنها دو و نیم درصد جمعیت کشور را داراست ولی با توجه به نرخ بالای بیکاری و همچنین پیگیری ها و رایزنی های مدیریت ارشد استان این اعتبارات مناسب به کرمانشاه اختصاص یافته است.  

مهندس رضا رحیمی افزود: خوشبختانه در سه ماهه اول امسال رتبه بیکاری استان سه پله بهبود یافت که این موفقیت حاصل یک تلاش جمعی و هدفمند از سوی مدیریت ارشد استان و دیگر دستگاه ها و سازمان ها بود و امیدواریم با بهره گیری از این تسهیلات مناسب و کم بهره بتوانیم متوسط نرخ بیکاری استان را چند پله دیگر کاهش دهیم.  

این مدیر ارشد اقتصادی استان توانمندسازی نیروی جوان و جویای کار را یک اولویت دانست و گفت: دانشگاه ها و مراکز آموزشی نباید تنها به آموزش بسنده نکنند و باید با برقراری یک
ارتباط منطقی و هدفمند با حوزه صنعت، دانشجویان را به بازدید میدانی منظم از کارگاه ها و واحدهای تولیدی موفق ببرند تا نسل جوان و جویای کار به شکل عملی با مباحث تولید و اشتغال آشنا شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در ادامه به شرح طرح جدید کارورزی پرداخت و گفت: با توجه به نرخ بیکاری بالای بیکاری در استان، خوشبختانه کرمانشاه یک سهمیه 5/5 درصدی از کل سهمیه 150 هزار نفری طرح کارورزی  برخوردار شده است. این میزان حدود 7200 نفر است که امیدواریم با تکمیل آن بتوانیم سهمیه بیشتری را برای جوانان استان دریافت کنیم.

وی افزود: خوشبختانه جوانان کرمانشاهی استقبال بسیار خوبی از این طرح کرده اند و تاکنون بیش از 20 هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت نام کرده اند  و کرمانشاه جزو استان های پیشتاز در این زمینه هستیم. البته از این میان تنها 6000 نفر واجد شرایط بوده اند.

مهندس رضا رحیمی از بنگاه های صنعتی، معدنی ، تجاری و کشاورزی خواست از این فرصت بسیار مناسب که دولت فراهم کرده است نهایت بهره را ببرند و در ادامه اظهار داشت: بر اساس این طرح دولت تا 9 ماه یک سوم حقوق معین شده کارورزان را پرداخت می کند و علاوه بر این تا دو سال بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرما را نیز تقبل می کند. این حمایت ها شامل برگزاری دورهای آموزشی برای کارورزان نیز می شود.

این مدیر ارشد اقتصادی استان، کمبود نیروی ماهر و آموزش دیده را یکی از مشکلات جدی بنگاه های صنعتی، معدنی و کشاورزی دانست و گفت: طرح کارورزی مشوق بسیار خوبی برای ترغیب جوانان کرمانشاهی به کارآموزی است و همچنین بستر جذب آن ها در واحدهای تولیدی و صنعتی را فراهم کرده است.

وی به سوابق طرح کارورزی در دولت های پیشین اشاره کرد و گفت: در دولت اصلاحات بر اساس یک طرح مشابه تعدادی از جوانان جویای کار به بنگاه های صنعتی معرفی شدند که با گذشت سال ها از آن به نیکی یاد می شود و بسیاری از آن کارورزان امروزه خود کارآفرین شده اند و واحدهای اقتصادی موفقی دایر کرده اند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار