سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با اشاره به وضعیت نامناسب اکثر تالاب‌های کشور، گفت: ۸۰ درصد تالاب‌های مرکز کشور در معرض تهدیهستند.
کد خبر: ۵۴۹۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴ 08 January 2018

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا،حمید ظهرابی ، از تنوع زیستی و اقلیمی قابل توجه ایران یاد کرد و افزود: این تنوع باعث شده اکوسیستم‌های غنی جانوری و گیاهی در سراسرکشور داشته باشیم.

وی وسعت مناطق تحت مدیریت محیط زیست در کشور را حدود ۱۷ میلیون هکتار اعلام کرد که معادل یازده درصد وسعت کشور است.

به گفته این مسئول، این مساحت در قالب ۲۸۲ منطقه چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست قرار دارد.

ظهرابی همچنین از شناسایی حدود هشت هزار گونه گیاهی، ۵۷۰ گونه پرنده و ۲۶۰ پستاندار در کشور خبر داد و افزود: تعداد قابل توجهی از گونه‌های ماهیان، آبزیان و دوزیستان نیز در

کشور شناسایی شده است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست از خطر انقراض جدی که برخی گونه‌های گیاهی و جانوری کشور را تهدید می‌کند نیز یاد کرد و ادامه داد: "یوزپلنگ" آسیایی یکی از مهمترین این گونه‌ها است که پرچم و شاخص گونه‌های جانوری در معرض خطر به شمار می‌رود و شرایط ویژه‌ای دارد.

به گفته این مسئول، در استان کرمانشاه نیز برخی گونه‌ها منحصر به فرد و حتی در معرض تهدید هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به "کرکس مصری"، "شوکا"، "پلنگ" که یک گونه حمایت شدهاست و افعی دم عنکبوتی که اندمیک کشور است، اشاره کرد.

ظهرابی با اشاره به فهرستی که از گونه‌های در معرض انقراض کشور تهیه شده، یادآوری کرد: بنا داریم این فهرست را با فهرست IUCN (اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت) تطابق بدهیم.

زیرا برخی از گونه‌هایی که در فهرست سرخ این سازمان در معرض تهدیدند، در کشور ما شرایط بدی ندارند و برخی گونه‌ها در سطح جهانی شرایط مناسبی دارند، اما وضعیت آن‌ها در ایران خوب نیست.

وی تصریح کرد: تدوین فهرست ملی برای گونه‌های در معرض تهدید بر اساس طبقه بندی IUCN را به عنوان اولویت‌های دفتر حیات وحش تعیین و ابلاغ کردیم.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست درباره وضعیت تالاب‌های کشور نیز عنوان کرد: حدود ۱۵۰ تالاب در کشور شناسایی شده که اکثر آن‌ها وضعیتخوبی ندارند و دچار مشکل هستند.

ظهرابی عمده مشکل را مربوط به تالاب‌های مرکز کشور دانست و خاطرنشان کرد: حدود ۸۰ درصد تالاب‌های مرکزی کشور آسیب دیده و در معرض تهدید هستند.

به گفته این مسئول، اگرچه تالاب‌های منطقه زاگرش شرایط خیلی بحرانی ندارند، اما وضعیت این تالاب‌ها نیز خیلی خوب نیست.

وی گفت: پیگیر تخصیص حق آبه تالاب‌ها برای بهبود وضعیت آن‌ها هستیم.

 

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار