عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری گفت: در ایران اسطوره های تاریخی جذاب و بزرگان ادبی بسیاری داریم که باید بتوانیم شرایطی فراهم کنیم تا از آنها جاذبه گردشگری بسازیم.
کد خبر: ۷۲۲۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵ 05 March 2019

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا منطقه کرمانشاه، آرش نورآقایی در همایش "رویکردهای نوین در عرصه گردشگری با نگاه به تولید محتوا و گردشگری ادبی" که امروز (14 اسفند) باهمکاری انجمن راهنمایان گردشگری و موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه برگزارشد، بابیان اینکه وضعیت کنونی صنعت گردشگری ایران ایده آل نیست، اظهار کرد: در حوزه گردشگری بی نهایت ظرفیت داریم، اما نیازمند برنامه ریزی هستیم تا صنعت گردشگری ایران به ایده آل برسد.

وی عدم وجود عزم ملی را یکی از موانع پیش روی رونق گردشگری ایران دانست و گفت: باید شرایطی در کشور ایجاد شود که همه شهروندان در وهله اول نسبت به گردشگری و مزایای آن شناخت پیدا کنند و در مرحله بعد به عنوان یک طلب مطرح شود.

عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری تصریح کرد: رونق گردشگری نباید تنها منحصر به حاکمیت شود، بلکه همه لایه ها و اقشار مختلف جامعه و ذینفعان باید درگیر آن شوند، بگونه ای که همه گردشگری را موثر در بهبود زندگی بدانند.

وی همچنین به وضعیت گردشگری ادبی در دنیا و ایران اشاره کرد و گفت: امروزه کشورهای غربی به مکان ها و شخصیت هایی که نویسندگان مطرحشان در کتاب های خود آنها را خلق کرده و کاملا خیالی هستند، با شگردهای مختلف عینیت بخشیده و با آن گردشگر جذب می کنند، اما در ایران با وجود اسطوره های باستانی و مکان های تاریخی زیادی که داریم، استفاده چندانی از آن برای رونق گردشگری نبرده ایم.

نورآقایی تصریح کرد: می‌توانیم از شخصیت های مهم تاریخ ادبیات کشور همچون خیام، سعدی، مولانا و... که از محبوبیت جهانی برخوردار هستند، در بخش گردشگری ادبی بهره ببریم. برای نمونه مکان هایی که این شاعران بارها در اشعار خود آن را تکرار کرده اند برجسته کنیم تا جاذب گردشگر باشند.

وی تاکید کرد: اگر این اقدامات را انجام دهیم، نه تنها به رونق گردشگری کمک کرده ایم، بلکه ادبیات خود را نیز زنده می کنیم.

عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در ادامه به ظرفیت های کرمانشاه در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: متاسفانه علیرغم ظرفیت های بسیار گردشگری که در کرمانشاه وجود دارد، اما مسئولان و مردم نتوانسته اند از این ظرفیت ها استفاده کنند.

وی صنایع دستی، موسیقی، گردشگری خلاق و ادبی را از جمله ظرفیت های کرمانشاه برای جذب گردشگر دانست و افزود: درصورتی که از این ظرفیت ها استفاده شود، بخشی از اقتصاد استان از این طریق تنظیم و تامین می شود.

نورآقایی گفت: فرهاد تراش، تاق بستان، زیج منیژه و دیگر بناهای تاریخی کرمانشاه در پس خود قصه هایی نهفته دارند که می توان آنها را برجسته کرد تا گردشگران بیشتری برای دیدن این جاذبه ها به کرمانشاه سفر کنند.

 

 

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار