دانشمندان آمریکایی در مطالعه اخیرشان با استفاده از برق راهی برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی پیدا کرده‌اند.
کد خبر: ۷۵۲۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ 11 June 2019

پژوهشگران دانشکده پزشکی "دانشگاه ایندیانا بلومینگتون"(Indiana University Bloomington) ایالت متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان، پانسمانی را طراحی و توسعه داده‌اند که از الکتریسیته برای درمان بیوفیلم باکتریایی استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است که (Biofilm) اجتماعی از سلول‌ها میکرو ارگانیسمی است که به یک سطح متصل شده‌اند و توسط مواد پلیمری خارج سلولی پوشیده شده‌اند.

در مطالعه مذکور پژوهشگران آمریکایی پانسمانی را توسعه داده‌اند که می‌تواند عفونت‌های بیوفیلمی باکتریایی را که بسیار شایع هم هستند تنها با استفاده از نیروی برق و بدون استفاده از آنتی بیوتیک‌ها درمان کنند.

پانسمان الکتروشیمیایی مذکور هنگامی که در تماس با مایعات بدن قرار می‌گیرد، یک ولت برق تولید می‌کند .

این مقدار از الکتریسیته باعث برق‌ گرفتگی و مرگ بیمار کافی نمی‌شود بلکه تنها سبب مرگ بیوفیلم ها می‌شود، هنگامی که بیمار، آنتی بیوتیک را همراه پانسمان مذکور استفاده می‌کند، اثرات پانسمان قوی‌تری نیز می‌شود.

همچنین می‌توان از این پانسمان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد عفونت‌های بیوفیلمی ابتدایی نیز استفاده نمود.

دکتر "چاندان سن"(Chandan Sen) مدیر مرکز مهندسی و پزشکی احیا کننده دانشگاه ایندیانا گفت : این نخستین بار است که پژوهشگران بیوفیلم باکتریایی را با استفاده از یک "پانسمان الکتروشوک" (electroceutical dressing) از بین می‌برند. از بین بردن آنها بسیار مهم است زیرا حضور بیوفیلم ها هنگام جراحی می‌تواند در نتیجه نهایی جراحی تأثیر بگذارد.

پانسمان مذکور اخیراً تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را گرفته است.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Annals of Surgery" منتشر شد.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار