هزاران قطعه ماهی در رودخانه «قره‌سو» کرمانشاه در محدوده شهرک کرناچی به دلایل آلودگی مربوط به پساب خام یکی از واحد‌های صنعتی در بالادست منطقه، تلف شدند.
کد خبر: ۷۹۰۶۷۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰ 22 October 2019

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از فارس، به علت آلودگی آب، هزاران قطعه ماهی کوچک طی چند روز گذشته در رودخانه «قره‌سو» کرمانشاه در محدوده شهرک کرناچی تلف شده است.

تجمع ماهی‌های تلف شده علاوه بر اینکه موجب ایجاد بوی نامطبوع و غیرقابل تحمل در این محدوده شده، فضایی را برای سودجویان فراهم کرده که با جمع‌آوری ماهی‌ها بزرگ در حاشیه این رودخانه، آن‌ها را در بازار مصرف به قیمت پایین عرضه می‌کنند.

* شهرداری: از افراد دستفروش و دوره‌گرد تا اطلاع ثانوی ماهی نخرید.

مدیرکل اداره اجرائیات شهرداری کرمانشاه در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: در پی گزارشات مردمی مبنی بر وجود ماهی‌های تلف شده در رودخانه قره‌سو، اکیپ‌های مشترکی از ماموران اداره اجرائیات، کارشناسان اداره‌کل دامپزشکی، اداره بهداشت و اصناف برای بررسی این موضوع به محل رودخانه قره‌سو رفتند.

شهبازی با بیان اینکه اکیپ‌ها موضوع گزارش را مورد بررسی قرار دادند، گفت: افرادی در حاشیه این رودخانه مشغول جمع‌آوری ماهی‌های تلف شده بودند که ماموران اجرائیات و کارشناسان اداره‌های مرتبط از افرادی که مشغول جمع‌آوری ماهی‌های تلف شده بودند جلوگیری کردند و موضوع تحت بررسی کارشناسان اداره‌های مرتبط قرار گرفت.

وی از شهروندان درخواست کرد به هیچ عنوان از افراد دستفروش و دوره‌گرد تا اطلاع ثانوی ماهی نخرند.

اداره‌کل دامپزشکی و محیط زیست استان برای مشخص شدن مسمومیت ماهی‌های کوچک تلف شده که به نظر می‌رسد از سمت سد گاوشان آمده و بعد از عبور از محدوده شهرک صنعتی جاده سنندج تلف شده، نمونه‌برداری کرده که با آنالیز نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های، منبع آلودگی را اعلام خواهند کرد.

محیط زیست استان، علت تلف شدن ماهیان رودخانه «قره‌سو» را آلودگی مربوط به پساب خام یکی از واحد‌های صنعتی در بالادست منطقه‌ای اعلام کرده که با مشخص شدن مقدار و نوع مواد آلاینده نتیجه را به مراجع قضایی تحویل می‌دهد.

اتفاق این فاجعه زیست محیطی برای آبزیان کرمانشاه در حالی است که طی چند روز گذشته نیز هزاران قطعه ماهی در رودخانه «راوند» شهرستان اسلام‌آباد غرب در محدوده روستای «لر» به دلایل نامعلوم تلف شدند.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار