از چند سال قبل صحبت‌هایی مطرح بود که کرمانشاه صاحب "شهر سنگ" شود. محلی برای تجمیع واحدهای سنگ‌بری و فعالان عرصه سنگ که بتوانند کارهای خود از تولید تا عرضه را در یک محل مشخص انجام دهند.
کد خبر: ۷۹۵۴۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰ 09 November 2019

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا،با گذشت چند سال از این طرح هنوز هیچ اقدام اجرایی در زمینه راه‌اندازی شهر سنگ کرمانشاه انجام نشده و همچنان شاهد خام فروشی حجم قابل توجهی از سنگ‌های تزئینیِ کرمانشاه هستیم که به استان‌های دیگر و حتی گاهی خارج از کشور می‌رود و ارزش افزوده‌ آن عاید دیگران می‌شود.

این سود در حالی از دست کرمانشاه می‌رود که ظرفیت سنگ تزئینی استان در اسلام آبادغرب، هرسین و... بسیار قابل توجه است.

عضو هیات مدیره خانه معدن استان کرمانشاه درباره آخرین وضعت شهر سنگ کرمانشاه گفت: هنوز هیچ خبر خاصی در این زمینه نیست و بعید است اقدام عملی برای راه‌اندازی شهر سنگ صورت گرفته باشد.

حیدر زرافشانی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه از چند سال قبل راه‌اندازی شهر سنگ برای کرمانشاه مطرح شده، افزود: راه‌اندازی این مرکز بسیاری از مشکلات واحدهای فعال در عرصه سنگ را مرتفع می‌کند.

وی از مشکلاتی که واحدهای  سنگ تزئینی در زمینه‌های مختلف دارند هم یاد کرد و ادامه داد: برخی واحدهای سنگ‌بری هنوز از نظر برق، دفع نخاله‌ها، دفع پساب، مسائل محیط زیست و... مشکل دارند و اگر شهر سنگ تاسیس شود ارائه خدمات و زیرساخت‌ها برای واحدها تجمیع خواهد شد.

عضو هیات مدیره خانه معدن کرمانشاه خاطرنشان کرد: به علاوه بسیاری از واحدهای سنگ‌بری دارای تجهیزات فرسوده با استهلاک زیاد و بازدهی کم هستند و اگر در یک محل مشخص تجمیع شوند امکان جذب سرمایه‌گذار برای کمک به آنها بیشتر خواهد بود.

به گفته زرافشانی اگر شهر سنگ راه‌اندازی شود، وضعیت حمل و نقل که اکنون برای برخی واحدهای سنگ‌بری دچار مشکل است، بهتر خواهد شد.

وی تاکید کرد: شهر سنگ، واحدهای سنگ بری را از این پراکندگی و به هم ریختگی هم نجات می‌دهد.

عضو هیات مدیره خانه معدن کرمانشاه معتقد است، باید برای این شهر سنگ بخش‌های مختلفی مانند انبارسنگ، واحد فرآوری مدرن، نمایشگاه دائمی عرضه محصولات، محل بارگیری و تخلیه و... در نظر گرفته شود.

زرافشانی درباره مکان احتمالی این شهر سنگ نیز گفت: ما در دو منطقه هرسین(مرمریت) و اسلام آبادغرب (لایمستون) ظرفیت قابل توجهی از معادن سنگ تزئینی داریم که شهر سنگ بهتر است در نزدیکی این معادن باشد.  

وی عنوان کرد: دسترسی به سیستم حمل و نقل خصوصا حمل و نقل ریلی را نیز باید مد نظر قرار داد که می‌تواند بر کاهش هزینه‌ها اثر بگذارد.

به گفته زرافشانی محل شهر سنگ باید دسترسی مناسبی هم به بازارهای صادراتی و بازارهای داخلی فراهم کند.

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار