علیرضا جانبخش در گفتگو با تابناک:
مدیر گروه بیماری‌های عفونی گفت: ویروس آنفلوانزا یک ویروس غیر قابل پیش بینی است و امسال شدت بیماری در استان بیشتر است.
کد خبر: ۸۰۳۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷ 05 December 2019

دکتر علیرضا جانبخش در گفتگو با خبرنگار تابناک کرمانشاه اظهار کرد: هر سال این بیماری در آبان ماه شایع می‌شد، اما امسال از اوایل مهر شاهد شیوع آن در ایران و اغلب کشور‌های دنیا بودیم به طوری که اکنون در دوره اوج شیوع و همه‌گیری آن قرار داریم و حداقل تا ۲ هفته آینده همه گیری آن ادامه دارد.

وی افزود: پس از گذر از فاز اول این بیماری حدود دو ماه آینده وارد فاز دوم این بیماری خواهیم شد که باید تمام امکانات لازم در این خصوص فراهم شود.

جانبخش تصریح کرد: ویروس آنفلوانزا یک ویروس غیر قابل پیش بینی است و امسال شدت بیماری و طول دوره بیماری آن از سال‌های گذشته بیشتر است. به نظر می‌رسد این روز‌ها ویروس بیماری آنفلوانزا به علت تغییرات ژنتیکی، مقداری قوی‌تر و تهاجمی‌تر شده است.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی مهمترین ویروسی که امسال عامل مرگ در کشور بوده را ویروس H۱N۱ دانست و گفت: بیش از نیمی از موارد مرگ این بیماری به این ویروس مربوط است و ویروس آنفلوانزا H۳N۲ نیز با میزان کمتر دومین ویروس شایع در بین افراد مبتلا در کشور است.

وی بیان کرد: علایم این بیماری با سرماخوردگی شباهت‌های زیادی دارد و به طور دقیق نمی‌توان علایم مجزایی برای آنفلوانزا ذکر کرد، اما تب، درد عضلانی، اسکلتی و تهوع و استفراغ در بین افراد مشکوک به آنفلوانزا مشاهده شده است.

این مسئول در پایان تصریح کرد: بهترین روش پیشگیری از بروز آنفلوانزا توجه به تغذیه و استفاده از لبنیات و سبزیجات در برنامه غذایی، رعایت اصول بهداشت فردی مانند شستن مداوم دست‌ها با صابون و آب گرم و استفاده از تهویه هوا در محیط‌های بسته، اجتناب از خودتجویزی و استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک و کورتن و تزریق واکسن در زمان مناسب است.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار