معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، از آغاز ثبت‌نام نوآموزان پیش دبستانی خبر داد و از خانواده‌ها خواست تا قبل از ۱۵ شهریور ماه برای نامنویسی کودکان چهار و پنج سال خود در مدارس پیش‌دبستانی اول و دوم اقدام کنند.
کد خبر: ۸۸۱۰۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵ 28 July 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا،ناهید فضلی، سن ثبت نام پیش دبستانی اول را چهار تا پنج سال تمام یعنی متولدین ۲ مهر ۹۴ تا یک مهر ۹۵ و سن ثبت نام پیش دبستانی دوم را پنج تا ۶ سال تمام متولدین ۲ مهر ۹۳ تا یک مهر ۹۴ عنوان کرد.

او ثبت نام نوآموزان پیش دبستانی را به ۲ شیوه در مدارس دولتی بامشارکت مردم اداره می شوند و یا غیردولتی (مراکزی که از سازمان بهزیستی مجوز گرفته اند و برحسب قوانین و مقرارت مربوطه ایجاد و اداره می شوند) ذکر کرد.

فضلی پیش‌دبستانی را مهم‌ترین دوره و فرصت شناسایی استعدادها و توانمندی‌های کودکان و تقویت و جهت دادن به آن‌ها و همچنین شناخت مشکلات یادگیری آنان دانست و گفت: رشد همه جانبه کودکان؛ کسب مهارت‌ جسمی – حرکتی، پرورش روحیه و رفتار عاطفی برای ابراز صحیح عواطف در زمان و مکان مناسب، پرورش مهارت‌های ذهنی و افزایش دقت و تمرکز، تقویت روحیه‌ی پرسشگری، بهره‌گیری از حواس پنج‌گانه و علاقه به یادگیری از مهم ترین اهداف دوره پیش دبستانی است.

کرمانشاه دبیرخانه تولید محتوای شعر، قصه و سرود پیش دبستانی در کشور است

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه در ۲ سال اخیر ثبت نام در مراکز پیش دبستانی استان از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد رسیده است ابراز امیداروی کرد در سال ۹۹ نیز این روند افزایش یابد.

فضلی، کرمانشاه را دبیرخانه تولید محتوای کتاب های پیش دبستانی در زمینه قصه، شعر و سرود عنوان کرد و افزود: وجود این دبیرخانه در استان اهمیت ثبت نام پیش دبستانی ها را ۲ چندان می کند و امیدواریم امسال به تعداد کلاس اولی ها که ۳۲ هزار دانش آموز هستند، نوآموزان پیش دبستانی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: نوآموزانی که دوره پیش ‌دبستانی را می‌گذرانند عملکرد تحصیلی خیلی بهتری به خصوص در دوره دبستان دارند و بیشتر فعالیت‌های یادگیری این دوره بر پایه بازی‌های خلاقانه، مفاهیم دروس پایه، آشنایی با قوانین و مقررات آموزش رسمی، هم افزایی با معلم و همکلاسی‌ها، حفظ محیط زیست و غیره است و کسانی که دوره‌ی پیش دبستانی را نگذرانند، در پایه اول تحصیلی با چالش‌های تحصیلی مواجه خواهند شد.

۱۱۴ راهبران آموزشی، پیش دبستانی‌های روستایی را شناسایی و معرفی می‌کنند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نوآموزان روستایی نیز گفت: ۱۱۴ رهبران آموزشی که بر کیفیت یادگیری دانش آموزان دوره ابتدایی مدارس روستایی استان رصد و نظارت دارند، کار شناسایی و معرفی نوآموزان پیش دبستانی را انجام می دهند.

فضلی با بیان اینکه هزینه پیش دبستانی برای خانواده های روستایی و مناطق محروم و حاشیه نشین رایگان است، اضافه کرد: با وجود رهبران آموزشی در خصوص ثبت نام نوآموزان روستایی و شهرک های حاشیه نشین کرمانشاه مشکلی نداریم، اما خانواده های شهری باید بیشتر به اهمیت ثبت نام فزرندان خود در پیش دبستانی توجه کنند.

فضلی تشکیل کلاس‌های پیش‌دبستانی دولتی با مشارکت مردم را از اولویت های این معاونت دانست و گفت: تعیین میزان مشارکت مردم در اداره کلاس‌های پیش‌دبستانی طبق بخشنامه‌های وزارتخانه و پس از تصویب در استان لازم الاجرا است و همچنین راهبران آموزشی در جذب نوآموزان پیش‌دبستانی لازم‌التعلیم در مناطق محروم و روستایی و عشایری باید نهایت سعی و تلاش خود را به ‌عمل ‌آورند.

او همچنین از اولیایی که کودکشان را در پیش‌دبستانی مجوز دار ثبت نام می کنند خواست؛ حتما دقت کنند که آن مراکز کد رهگیری و محتوای برنامه‌ درسی آنها از اداره کل آموزش و پرورش استان دریافت کرده باشند زیرا که همسو بودن محتوای پیش‌ دبستانی با پایه‌ اول موجبات رشد همه جانبه و تربیت متوازن را فراهم می‌ کند.

حضور بر سرکلاس ها براساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد بود

این مقام مسوول در ادامه حضور نوآموزان در دوره پیش‌دبستانی و کلاس اولی‌ها بر سرکلاس درس را منوط به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و گفت: برای دایر شدن کلاس ها چند سناریور برای وضعیت های سفید، زرد و قرمز برای بازگشایی مدارس به صورت سرکلاسی، تناوبی( طرح زوج و فرد حضور دانش اموزان بر سرکلاس) و یا برخط از طریق شبکه شاد پیش بینی شده است.

فضلی با بیان اینکه فعالیت‌های بسیار متنوع و جذاب در راستای رشد همه جانبه از قبیل (کتاب های کار –درسنامه دست ورزی، شبکه شاد و... )در نظرگرفته ‌شده، گفت: خانواده ها باید به منظور دسترسی به این آموزش‌ها نسبت به ثبت نام نوآموزان خود در سامانه «سناد» اقدام کنند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۲ هزار و ۵۹۵ روستا، حدود ۳۵۰ هزار دانش آموز و ۲۶ هزار فرهنگی دارد.

 

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار