فوق تخصص بیماری‌های کلیه (نفرولوژی) با بیان اینکه خطر بروز علایم شدیدتر در بیماران کلیوی، در صورت ابتلا به ویروس کرونا بیشتر است، گفت: بیماران کلیوی هم مانند دیگر افرادی که بیماری مزمن و شدید دارند، در برابر بیماری‌های عفونی نظیر کووید ۱۹ بیشتر در معرض خطر هستند.
کد خبر: ۹۲۰۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰ 01 December 2020

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایرنا،دکتر «حمیدرضا عمرانی»افزود: احتمال واگیری بیماری کووید ۱۹ در این افراد بیشتر نیست، بلکه خطر بروز علایم شدیدتر در صورت سرایت ویروس در آنها بیشتر است.

او گفت: بیماران کلیوی علایم کاهش حجم ادرار و ورم صورت و اندام ها را در شرایط شیوع بیماری کرونا جدی بگیرند.

وی اظهار داشت: تشخیص زودهنگام بیماری کرونا بر روند درمان آن بسیار تأثیرگذار است؛ بنابراین بیماران کلیوی با دیدن نخستین نشانه های بیماری کرونا نظیر تب، سرفه های خشک و تنگی نفس در خود یا اطرافیان باید این موضوع را با پزشک معالج در میان بگذارند تا در صورت نیاز، بستری شوند یا درمان را در منزل دریافت کنند.

این فوق تخصص کلیه در ادامه گفت: مبتلایان به نارسایی کلیوی، فشارخون بالا، بیماران دیالیزی و پیوندی و افرادی که مشکل دفع پروتئین در ادرار دارند، بیش از دیگر افراد جامعه مستعد تشدید عوارض هستند.

عمرانی افزود: ویروس کرونا ممکن است در فردی که سابقه بیماری کلیوی ندارد نیز باعث نارسایی کلیه، دفع پروتئین ادراری شود.

وی تصریح کرد: بیماران کلیوی که تحت نظر پزشک هستند، باید از شرایط مراقبت بهداشتی و محافظت شخصی به طور کامل آگاه شوند.

او گفت: این بیماران باید با مشاهده علایم سرماخوردگی، تب، سرفه های خشک، گلودرد و یا هر تغییری در وضعیت عملکرد کلیه شامل کاهش حجم ادرار و ورم بدن و افزایش فشار خون و تنگی نفس و تغییر رنگ ادرار هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنند.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار