مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور:
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره‌برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی بااشاره به واگذاری چهار بنای تاریخی کرمانشاه به بخش خصوصی، گفت: دو بنای تاریخی دیگر این استان نیز در راه واگذاری به بخش خصوصی است.
کد خبر: ۹۹۴۲۴۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱ 16 September 2021

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا هادی میرزایی در نشست امروز (۲۵ شهریور) با معاون عمرانی استاندار کرمانشاه، بااشاره به اهمیت واگذاری بنا‌ها و خانه‌های تاریخی به بخش خصوصی، اظهارکرد: صندوق احیاء و بهره برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور نسبت به تعیین تکلیف و اعطای کاربری مناسب و در خور شأن آثار و بنا‌های در مالکیت خود به منظور باز زنده‌سازی آن‌ها طبق نیاز روز جامعه اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه در استان کرمانشاه هشت بنای تاریخی در مالکیت این صندوق قرار دارد، گفت: از این تعداد تاکنون خانه تاریخی سوری، فیض مهدوی، زرشکیان و حمام نظام به بخش خصوصی واگذار شده اند.

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی افزود: خانه فیض مهدوی که بخش خصوصی واگذار شده هم اکنون در مرحله مرمت قرار دارد و در آینده با کاربری متناسب با شأن اثر به بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: اقدامات مقدماتی برای شروع مرمت در خانه زرشکیان هم توسط بخش خصوصی آغاز شده تا پس از آن با تغییر کاربری افتتاح شود.

میرزایی حمام نظام را اولین حمام ایرانی واگذار شده به بخش خصوصی که مورد مرمت قرار گرفته خواند و گفت: این مرکز با کاربری بهداشتی و درمانی بزودی افتتاح و مردم منطقه و گردشگران خدمات ارائه خواهد داد.

وی با بیان اینکه در طول ۱۵ سال گذشته روند واگذاری بنا‌های تاریخی کرمانشاه به بخش خصوصی مطلوب نبوده، گفت: البته این روند در دوسال اخیر شتاب گرفته به گونه‌ای که در ۱۵ سال ماقبل تنها دو بنا واگذار شده بود، اما در دوسال اخیر دو بنای دیگر هم واگذار شدند.

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی ادامه داد: امیدواریم همانند سایر مناطق کشور در کرمانشاه نیز با نگاه توسعه‌ای بنا‌های تاریخی به بخش خصوصی واگذار شود، چراکه با این اقدام هم بنا‌ها مرمت می‌شوند و هم از محل آن‌ها درآمدزایی صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: درحال حاضر دو بنای تاریخی دیگر یعنی خانه رنده کش و حاج آخوند در کرمانشاه نیز در مرحله واگذاری به بخش خصوصی هستند.

میرزایی در ادامه با بیان اینکه واگذاری بنا‌های تاریخی در حوزه روستایی و مناطق روستایی در سال‌های گذشته بسیار کند بوده، اعلام کرد: این بنا‌ها در دوره تاریخی خودشان، زمینه‌ساز رونق اقتصادی روستاهایشان بوده اند، اما امروزه که دیگر نقش اقتصادی ندارند، متروک و درحال تبدیل شدن به مخروبه هستند.

وی خاطرنشان کرد: براین اساس اخیرا تفاهم نامه‌هایی را با بخش‌های دولتی ذیربط منعقد کرده ایم تا با ایجاد زیرساخت‌های لازم در این روستا‌ها زمینه‌ای فراهم کنند تا بتوانیم این بنا‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم که البته در این واگذاری‌ها فقط بر کارکرد گردشگری تاکید نداریم و کارکرد اقتصادی هم برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بنا‌ها و اماکن تاریخی کشور در خاتمه از برگزاری فستیوال خانه‌های خلاق صنایع‌دستی و فرش دستبافت کشور تا ظرف یک ماه آینده خبرداد و گفت: با توجه به تفاهم‌نامه منعقد شده با وزارت کار زمینه‌ی برگزاری این فستیوال در راستای تعیین بازار هدف و بازار صادرات صنایع‌دستی با تکیه بر ظرفیت‌های تولیدی داخل کشور هدف‌گذاری شده و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هم اعتبارات حمایتی برای آن قرار داده ایم.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار