فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه از تشدید گشت‌زنی در مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست استان در آستانه روز طبیعت خبر داد و به مردم توصیه کرد در این روز از آسیب زدن به محیط طبیعی خودداری کنند.
کد خبر: ۱۱۶۰۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۳ 30 March 2024

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا، اصغر آغاز با اشاره به در پیش بودن سیزدهم فروردین و روز طبیعت، از مردم خواست در این روز در آشتی با طبیعت باشند و از هرگونه آسیب زدن به محیط طبیعی، گیاهان، جانوران و آلوده کردن آب، خاک و هوا خودداری کنند.

وی یکی از مهمترین اقداماتی که بهتر است در طبیعت انجام نشود را روشن کردن آتش دانست و گفت: توصیه ما این است که افراد از اجاق گازهای سفری به جای برافروختن آتش استفاده کنند و در صورتی که مجبور به روشن کردن آتش شدند نیز حتما قبل از ترک محل به طور کامل آن را خاموش کنند، زیرا با توجه به شرایط خوب بارندگی و پوشش غنی گیاهی که داریم، رها کردن آتش می‌تواند همراه با وزش باد منجر به بروز آتش‌سوزی شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: افراد به هیچ عنوان نباید سراغ قطع شاخه درختان برای روشن کردن آتش بروند، زیرا اکنون فصل از خواب بیدار شدن درختان است و این امر آسیب جدی به پوشش گیاهی وارد می‌کند. از همین رو چنانچه افراد قصد روشن کردن آتش دارند حتما ذغال همراه داشته باشند و محلی را برای روشن کردن آتش انتخاب کنند که از درختان و گیاهان دور باشد.

آغاز همچنین تیراندازی، ترقه بازی و ایجاد سر و صدای شدید در طبیعت را نیز بسیار نادرست اعلام کرد که به هیچ عنوان نباید انجام شود و ادامه داد: متاسفانه چنین صداهای بلندی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر جانوران و خصوصا پرندگان است.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از چالش‌های روز طبیعت رها کردن پسماندها در محیط طبیعی است که توصیه می‌کنیم خانواده‌ها حتما کیسه زباله به همراه داشته باشند و از رها کردن هرگونه زباله خصوصا پسماندهای پلاستیکی که چندصد سال در طبیعت باقی می‌ماند، خودداری کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه با بیان اینکه گاهی برخی افراد پسماندهای غذایی را با توجیه اینکه تجزیه می‌شود در طبیعت رها می‌کنند، افزود: اگرچه این نوع پسماندها زودتر جذب طبیعت می‌شود، اما سیمای طبیعی محیط را به هم می‌زند.

آغاز همچنین از افراد خواست از آلوده کردن آب رودخانه‌ها، سراب‌ها و ... با انداختن پسماند و یا وارد کردن مواد شوینده که می‌تواند آسیب جدی به اکوسیسم آب‌های و گونه‌های آبزی و کنارآبزی وارد کند، خودداری نمایند.

وی با بیان اینکه در روز طبیعت گشت‌های یگان حفاظت محیط زیست در ورودی و خروجی شهرها و تفرجگاه‌های پرتردد مستقر خواهند بود، گفت: در این روز توزیع کیسه زباله را برای جلوگیری از رهاسازی پسماندها انجام خواهیم داد.

آغاز همچنین از تداوم طرح ویژه گشت زنی و رصد مناطق تحت مدیریت محیط زیست که از ۲۶ اسفند ماه آغاز شده تا ۱۵ فروردین خبر داد که گشت‌های سیار و کشیک محیط زیست در تمامی شهرستان‌ها فعال هستند و گفت: ورود به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست ممنوع بوده و با هرگونه تخلف برخورد خواهیم کرد.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار