مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه:
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه پروژه تله کابین تاق بستان در وزارت میراث فرهنگی در حال بررسی است، گفت: برای این پروژه سه مسیر پیشنهادی از سوی مشاور پروژه ارائه شده که مسئولین وزارت میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند شهرداری باید جزییات این سه مسیر را در اختیار آنها قرار دهد تا پس از بررسی های لازم، نظر نهایی خود را اعلام کنند.
کد خبر: ۱۱۶۴۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۸ 29 April 2024

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا، داریوش فرمانی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده تله کابین تاق بستان، اظهار کرد: پاییز سال گذشته دفتر امور پایگاه های جهانی و ملی وزارت میراث فرهنگی پس از بررسی های انجام شده مخالفت خود را با اجرای تله کابین در تاق بستان اعلام کرد، اما بدنبال آن از طریق استان رایزنی هایی با وزارتخانه صورت گرفت تا یک نظر قطعی و نهایی را برای همیشه در خصوص این پرونده اعلام کنند. 

وی افزود: در نهایت مسئولین وزارت میراث فرهنگی از شهرداری کرمانشاه درخواست کردند تا مشاور پروژه جزییات سه مسیر پیشنهادی خود را برای احداث تله کابین در تاق بستان در اختیار دفتر ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی وزارتخانه قرار دهد تا آنها نیز کار کارشناسی دقیقی روی این پروژه داشته باشند و نظر نهایی خود را اعلام کنند. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان با تاکید براینکه پروژه تله کابین کرمانشاه در وزارت میراث فرهنگی هنوز در حال کارشناسی است، گفت: آخرین نشست بین مدیرکل ثبت و حریم آثار وزارت میراث فرهنگی با کارشناسان و مشاوران شهرداری کرمانشاه هفته گذشته برگزار و مقرر شد یک اصلاحیه نهایی را روی نقشه پروژه داشته باشند و آن را دوباره به وزارت میراث فرهنگی تحویل دهند. 

وی خاطرنشان کرد: مسئولین وزارت میراث فرهنگی در تلاش هستند تا راهکاری برای اجرای این پروژه پیدا کنند که البته این امر مستلزم ارائه جزییاتی دقیق از نقشه مسیرهای پیشنهادی شهرداری برای احداث تله کابین است. 

فرمانی تاکید کرد: معتقدیم پروژه‌ای مانند تله کابین می تواند به رونق گردشگری کرمانشاه کمک کند و از آن هم حمایت خواهیم کرد، اما در صورتی که هرکدام از مسیرهای پیشنهادی بخواهد مانعی برای ثبت جهانی تاق بستان باشد، قطعا با آن مخالفت خواهیم کرد. 

احداث پروژه تله کابین در تاق بستان از حدود دو دهه پیش مطرح شد، اما از همان ابتدا مسئولین میراث فرهنگی، باستان شناسان و علاقمندان به میراث فرهنگی بارها اعلام کردند که این پروژه می تواند مانع ثبت جهانی شدن تاق بستان شود و به همین دلیل با اجرای آن مخالفت کردند. 

طی این سالها پروژه تله کابین تاق بستان بارها از سوی مسئولین وزارت میراث فرهنگی رد شد و آخرین بار هم اواخر مهر سال گذشته بود که دفتر امور پایگاه های جهانی و ملی وزارت میراث فرهنگی طی نامه ای به استان اعلام کرد که اجرای این پروژه به ثبت جهانی تاق بستان آسیب خواهد زد، اما مسئولین شهرداری کرمانشاه همچنان بر اجرای این پروژه اصرار دارند. 

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار