رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه از احیاء سراب یاوری کرمانشاه در پی بارش‌های خوب اخیر و بعد از دو سال خشکی خبر داد.
کد خبر: ۱۱۶۵۶۵۵
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۹ 06 May 2024

به گزارش تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا، محمدحسین فلاحتی از تاثیر بارش‌های خوب اخیر بر وضیعت منابع آبی کرمانشاه یاد کرد و گفت: خوشبختانه سراب یاوری به عنوان یکی از سراب‌های مهم کرمانشاه که طی دو سال اخیر کاملا خشک شده بود، اکنون احیاء شده و وضعیت مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه چندی قبل تلاش کردیم سراب یاوری را به صورت مصنوعی تغذیه کنیم، خاطرنشان کرد: آب را از رودخانه رازآور تا محل سراب هدایت کردیم، اما اکنون که وضعیت بارش‌ها بهبود یافته، دیگر تغذیه مصنوعی سراب نیز متوقف شده است.

رئیس محیط زیست شهرستان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با تداوم بارش‌ها از یکسو و همچنین برخورد با چاه‌های غیرمجاز اطراف از سوی دیگر، شاهد دوام آوردن سراب یاوری باشیم.

فلاحتی از تاثیر بارش‌ها بر سایر منابع آبی کرمانشاه از جمله تالاب هشیلان نیز یاد کرد و افزود: اکنون دبی سراب «سبزعلی» به عنوان منبع تامین آب تالاب به حدود ۲۰۰ لیتر در ثانیه رسیده که بسیار مناسب است و تمام تالاب به طور کامل پُر از آب است.

وی معتقد است: اگر تا پایان اردیبهشت باز هم بارش‌های مناسبی داشته باشیم این امکان وجود دارد که تالاب هشیلان تابستان امسال خشک نشود و تا پاییز و شروع بارش‌های سال زراعی آینده آب داشته باشد.

رئیس محیط زیست شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه در فصولی که رونق کشاورزی را داریم و برداشت خصوصا از چاه‌های غیرمجاز زیاد می‌شود وضعیت تالاب هشیلان نیز رو به خشکی می‌رود، افزود: در کنار بهبود بارش‌ها، مدیریت چاه‌های اطراف نیز برای حفظ این تالاب ضروری است.

به گفته فلاحتی تالاب هشیلان طی سال‌های اخیر به دلیل شرایط کم بارشی، در اواخر فصل گرما خشکی کامل را تجربه کرده است.

وی وضعیت سراب نیلوفر را نیز مناسب دانست و اظهار کرد: خوشخبتانه اکنون سراب نیلوفر نیز وضعیت مناسبی دارد و امیدواریم این سراب نیز در فصل تابستان دچار خشکی نشود.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار