دادستان کرمانشاه:
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از برخورد شدید قضایی با قاچاقچیان گندم در استان خبر داد.
کد خبر: ۱۱۷۰۲۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۳ 08 June 2024

به گزارش خبرنگار تابناک کرمانشاه، حمیدرضا کریمی ظهر امروز (۱۹ خردادماه) در جمع خبرنگاران، بااشاره به نقش بسیار مهم گندم در تامین امنیت غذایی جامعه، اظهارکرد: گندم به عنوان یکی از اساسی ترین کالاها در سبد غذایی خانوار به دلیل نقش مهمی که در عرصه سیاسی و اقتصادی کشورها به ویژه در کشورهای در حال توسعه ایفا می‌کند، در تمام دنیا یک محصول استراتژیک به شمار میرود.

وی افزود: برخلاف اینکه گندم محصولی بسیار مهم در نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شود، اما در سال‌های اخیر روند قاچاق آن به دلیل بالا رفتن قیمت گندم در کشور همسایه افزایش یافته و برخی از افراد سودجو تحت عنوان (سلف خری) درصدد هستند تا با استفاده از این شرایط نسبت به انباشت و قاچاق محصولات استراتژیک همچون گندم به کشورهای همسایه و کسب سود هرچه بیشتر اقدام کنند. 

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با تاکید براینکه این اقدام باعث تشویق اذهان عمومی می شود، تصریح کرد: اخلال در نظام اقتصادی و در نتیجه گران شدن نامتعارف قیمت نان به عنوان قوت غالب مردم از دیگر پیامدهای منفی احتکار و قاچاق گندم به شمار می‌رود. 

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر نیز مقام معظم رهبری در خصوص لزوم جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی تاکیداتی داشته‌اند که اهمیت این مسئله را نشان می‌دهد‌.

کریمی در ادامه تاکید کرد: تمام ارگان ها و دستگاه های ذیربط و دادستان های شهرستان های مرزی باید به منظور پیشگیری از اخلال در نظام اقتصادی و در جهت صیانت از حقوق عمومی و تأمین آرامش ذهنی و روانی شهروندان اقداماتی را در جهت جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی و بویژه گندم در دستور کار قرار دهند. 

وی با تاکید براینکه مقابله با قاچاق کالاهای اساسی همچون گندم در مرزهای استان در دستور کار نیروهای نظامی و امنیتی قرار گیرد، گفت: تمام مرزهای ورودی و خروجی استان باید به دقت مورد رصد قرار گیرد. 

دادستان کرمانشاه اضافه کرد: همچنین دستگاه های ذیربط باید اماکن دپویی که خارج از سیستم دولتی گندم را خریداری و انبار کرده اند را شناسایی و بر آنها نظارت کامل به عمل آورند. 

وی خاطرنشان کرد: گندمی که توسط کشاورزان استان تولید می شود، باید با تمهیداتی در سریع ترین زمان ممکن از آنها خریداری و وجه آن نیز پرداخت شود. 

کریمی اضافه کرد: پلیس فتا نسبت به شناسایی افرادی که از طریق فضای مجازی نسبت به خرید غلات مانند گندم، جو، برنج و ... به صورت عمده فعالیت می کنند، اقدام و ضمن اخذ تعهد کتبی به آنان هشدار داده شود که در صورت خرید و انبار نمودن گندم، تمامی محصولات دپو شده توقیف و به سیلوهای دولتی انتقال داده می شود. 

وی با تاکید براینکه هرگونه دپو، احتکار و قاچاق گندم در استان مجازات های قضایی به دنبال خواهد داشت، عنوان کرد: گاها برخی از سودجویان، گندم هایی را که انبار کرده اند، به کارخانجات آرد تحویل می دهند و پس از اینکه به آرد تبدیل شد آن را قاچاق می کنند که در این زمینه نیز تمهیدات لازم برای جلوگیری توسط دستگاه های ذیربط باید انجام گیرد.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار