استاندار کرمانشاه با اشاره به دیدار خود با استاندار سلیمانیه اقلیم کردستان عراق، گفت: به منظور کنترل مبادی مرزی با اقلیم کردستان و نیز جلوگیری از افزایش قاچاق کالا به توافقات خوبی رسیدیم.
کد خبر: ۱۱۰۸۲۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۶ 02 June 2023

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل ازتسنیم محمد طیب صحرایی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری پس از دیدار دوجانبه با استاندار سلیمانیه اقلیم کردستان عراق که در جریان نشست 2 روزه استانداران استان‌های مرزی ایران و عراق برگزار شد، اظهار داشت: تشکیل کمیته اجرایی در راستای عملیاتی کردن تفاهم‌نامه‌های گذشته طرفین و نیز انعقاد تفاهم‌نامه‌های جدید به منظور بهبود روابط از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.

وی افزود: موضوع مهمی که در نشست دوجانبه مطرح شد، کنترل قاچاق به ویژه قاچاق اسلحه از مرز بود که مورد توافق هر دو طرف قرار گرفت و در کمیته عملیاتی مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌کیرد.

استاندار کرمانشاه، در خصوص سایر موارد مورد بحث با همتای خود در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق، گفت: بهبود مسیر دسترسی به پایانه‌های مرزی، توجه به تشکیل و ساماندهی بازارچه‌های مرزی و نیز افزایش تعامل تجاری و صادراتی از دیگر مواردی بود که مورد توافق ظرفیت واقع شد.

وی ادامه داد: حمل یک‌سره بار از مرزها به سمت عراق نیز مورد بحث قرار گرفته و مقرر شد تا در این خصوص همکاری ویژه‌ای انجام پذیرد. انتظار بیش از اندازه رانندگان ترانزیتی و نیز تغییر خودروی حمل بار در مرزها موجب خرابی بار و معطلی رانندگان می‌شود که باید در این زمینه مشارکت و همکاری بیشتری انجام پذیرد.

صحرایی خاطرنشان کرد: برقراری پرواز سلیمانیه به کرمانشاه، ایجاد فرصت برای فعالیت قانونی کولبران و نیز بهره‌گیری از ظرفیت تجاری موجود در 2 طرف از دیگر مواردی بود که مورد توافق واقع شد و در این زمینه امیدواریم شاهد عملیاتی شدن توافق باشیم.

وی در پایان گفت: استفاده از ظرفیت علمی، استعدادهای اقتصادی و فرهنگی دو طرف و نیز اعزام نیروی کار ماهر برای افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی انجام خواهد پذیرفت.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار